W latach 1037-1047 Płock stał się głównym grodem państwa Miecława, który będąc czesnikiem króla Polski Mieszka II podczas reakcji pogańskiej ogłosił się niezależnym władcą i następnie zbuntował się przeciwko jego synowi Kazimierzowi Odnowicielowi. Państwo Miecława nie istniało długo, gdyż w 1047 roku Kazimierz Odnowiciel zwyciężył go w bitwie i przywrócił władzę Piastów nad Mazowszem.
W 1075 za panowania Bolesława Smiałego zostało utworzone biskupstwo mazowieckie ze stolicą w Płocku.Pieczęć Władysława Hermana Po wygnaniu Bolesława Smiałego, jego brat Władysław Herman w 1079 roku przejął władzę w państwie. W tym czasie głównym osrodkiem władzy stał się Płock, ponieważ było to główne miejsce rezydowania Hermana (być może już wczesniej był tu namiestnikiem brata). Pierwsze małżeństwo Hermana z Judytą przyczyniło się do rozszerzenia wpływów kultury czeskiej. Druga żona Hermana Judyta Maria Salicka (córka cesarza Henryka III) niewątpliwie wprowadziła na dwór aktualne wątki kultury europejskiej. Władysław Herman dbał o to żeby kosciół płocki oraz dwór przeniesiony z Krakowa sprostał potrzebom nowej rezydencji władcy. W tym czasie powstała katedra, której skala być może nie odbiegała znacznie od zaczętej przez Bolesława Szczodrego katedry wawelskiej, oraz co najmniej dwa inne murowane budynki. Tu znajdowała się kancelaria książęca wystawiająca dokumenty państwowe pieczętowane pieczęcią panującego, szkoła kształcąca młodzież feudalną i przygotowująca ją do objęcia ważnych stanowisk państwowych. Tu - jak wskazuje na to koncentracja znalezisk skarbów srebrnych - skupiało się liczne grono wielmożów piastujących wysokie dostojeństwa i godnosci państwowe, doradców monarszych, obcych posłów.
W 1102 r. zmarł Władysław Herman. Odtąd Płock był kolejno pod władzą jego synów: Zbigniewa i Bolesława Krzywoustego. Bolesław Krzywousty wychowany był na dworze Hermana i swej macochy Judyty Marii. Obeznany w czasie swych pobytów za granicą z dziełami sztuki zachodniej reprezentował typ księcia wychowanego w klimacie bezposrednich wpływów kultury zachodniej. Koniecznosć, która związała Bolesława Krzywoustego z polami bitewnymi, ograniczała możliwosc osobistej działalnosci kulturowej monarchy w Płocku. W latach 1130-1144 biskup płocki Aleksander z Malonne wybudował nową katedrę w stylu romańskim zajmującą obszar niewiele mniejszy niż obecnie. Jeden z najwspanialszych przejawów mecenatu artystycznego Aleksandra z Malonne stanowią brązowe drzwi zamówione dla katedry płockiej w Magdeburgu, znane z pierwszego opisu dokonanego przez Joachima Lelewela jako Drzwi płockie. W drugiej połowie XIII stulecia znalazły się jednak w zachodnim portalu soboru sw. Sofii w Nowogrodzie, gdzie znajdują się do chwili obecnej. Od 1138 roku Płock stał się stolicą książąt Mazowieckich, którzy rządzili badz całym Mazowszem, badz księstwem płockim i przyłączonymi doń ziemiami. W ok. 1180roku została założona w Płocku przy kolegiacie sw. Michała szkoła, która jako jedyna z polskich szkół powstałych w sredniowieczu przetrwała do naszych czasów. (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku) |